Kartingul brasovean de performanta continua!

19 mai 2011, 04.05 - Auto   Social   Evenimente

Bucureşti - 19 mai 2011 - Sambata 21 si duminica 22 mai, la circuitul de viteza Amckart din Bucuresti se desfasoara cea de-a II-a etapa a Campionatului National de Karting “Dunlop”, sub egida Federatiei Romane de Automobilism Sportiv (FRAS).

Pilotul brasovean Maximilian A.Junger, in varsta de 12 ani, participa ca favorit al locului I la clasa KF3 (Juniori I), facand parte din echipa CRG Romania.

Max practica acest sport de 5 ani si a inceput primele antrenamente la pista de karting din Ghimbav-Brasov cu Bebe Gosman, alaturi de care a invatat regulile pilotajului si ale conduitei sportive. Prin antrenamentele asiduue si-a dezvoltat atat abilitatile, cat si personalitatea: capacitatea de concentrare, viteza de reactie si… increderea in sine. Si pentru ca sportul nu exclude in mod necesar bunele calificative scolare, perseverenta continua pe pista de karting s-a reflectat totodata si in rezultatele scolare ale lui Max, in special la materiile exacte.

Dorinta de a lua parte la competitiile nationale de karting i-a fost insuflata de pilotii brasoveni pe care Max i-a cunoscut la antrenamente: Dodo Toma, Gunther Graef, Puiu Rusu, Dan Spuderca.

Prima participare a pilotului la Campionatul National de Karting a fost in anul 2009, cand s-a clasat pe locul 8 in clasamentul general, la categoria Mini.

Incepand cu anul 2010, Max Junger concureaza cu CRG Romania la Campionatul National de Karting “Dunlop”, sub indrumarea logistica si tehnica a lui Bogdan Mihaescu. Cu multa perseverenta si cu suportul tehnic al antrenorului Vlad Biji, Max s-a clasat pe locul III in general la clasa KF3 (Juniori I), urcand pe podium la fiecare dintre competitii. Pilotului i-a fost desemnat “Premiul de Fair Play” de catre Federatia Romana de Automobilism Sportiv, pentru conduita sa din campionat.

Calendarul competitional continua si in acest an, urmatoarea etapa a Campionatului National de Karting “Dunlop” avand loc in acest sfarsit de saptamana, la pista Amckart din Bucuresti.

Participarea pilotului la campionatul 2011 este posibila si cu sprijinul acordat de catre companiile Sika Romania, Firestarter si Presto.

Contact: PR.MaxJunger@gmail.com

Cuvinte cheie:  campionat  karting